Vzpomínka na Michala Vurma

Ruku na srdce – znáte Michala Vurma? Ne? Ani jsem to nečekal. Michal byl bloger, kterého jsem před lety bral jako svůj vzor a velice jsem si ho vážil. Naučil mě mnohému. Snad proto si na něj živě pamatuji i po tolika letech. V den, kdy oznámil, že nadobro odchází z internetového světa, tj. že ruší svůj YouTube kanál i blog jsem byl hodně smutný. Sice jsem mu svými schopnostmi nesahal ani po kolena, ale jednalo se o mladého sympatického muže, který vycházel se všemi jako kamarád, a snažil se lidem pomáhat – ať už šlo o nauku ve Photoshopu, nejpopulárnějším grafickém editoru, v Adobe Premiere – v programu na stříhání videí, ale převážně pro tvorbu vizuálních efektů nebo v Sony Vegasu, stále hojně využívaném video-editoru. Byl jsem nováček v oblasti video-střihu a grafiky. Strašně moc jsem se chtěl naučit pracovat ve Photoshopu, nebo vytvářet působivá videa ve Vegasu. Samozřejmě jsem sledoval různé návody na YouTube od zahraničních tvůrců, ale Michal byl jediný, koho jsem tehdy znal, který dokázal vše vysvětlit stručně a jasně, zejména přihlédneme-li k mé tehdejší zdatnosti v angličtině. Díky němu jsem se naučil základům ve Photoshopu, i když jsem se do té doby tomuto programu vzpíral, a mimo jiné jsem se naučil i tvořit videa na mnohem lepší úrovni, než jsem uměl. Zkrátka rozdmýchal můj zájem o Photoshop, Premiere a Vegas.

Jak jsem již zmínil, Michal Vurm i blogerem. Na svou stránku sdílel nejen svá videa, ale i věci, které s jeho tutoriály nekolidovaly. Ačkoliv jeho blog sídlil na hostingu bloger.cz, kterou z osobní zkušenosti nepovažuji za příliš důvěryhodný hosting, byť jsem zde nějakou dobu byl, i tak všem doporučoval, aby si zde zakládali blogy. Když nad tím dnes přemýšlím, zřejmě se jednalo o placenou propagaci. I tak na tom nic nemění fakt, že se jedná o člověka, kterému hodně dlužím, i když mě skoro vůbec neznal.

Bylo mi neskutečně líto, a stále je, že tehdy, myslím, že to bylo v roce 2012, odešel z internetové scény z důvodu, že se ho nějaký pazgřivec snažil napodobit a na sociálních sítích si vytvořil profily, které nesly stejné jméno a dotyčná osoba nahrávala na svůj YouTube kanál Michalova videa z jeho originálního kanálu. Myslím, že existovala i falešná facebooková stránka. V okamžiku, když tento incident Michal zaregistroval, uznal, že na toto nemá nervy a z internetu se vytratil – smazal blog, svá videa a propadl do historie dějin sociálních sítí.

Uznávám, že tento čin, kdyby se za mě někdo vydával na internetu by mě také rozhořčil, ale dělal bych vše pro to, aby ona zbabělá osoba, která nemá nic jiného na práci, než se nestoudně vydávat za někoho jiného za to pořádně zaplatila, a rozhodně bych se kvůli tomu neurážel a nerušil všechny své profily na sociálních sítích.

Kdo ví, co by dnes z Michala mohlo být, kdyby se tehdy nerozhodl vzdát se…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.