Válka na Ukrajině ovlivňuje osudy všech

Válka nikdy netrvá několik dnů. Ukrajina stále odolává stále intenzivnějším útokům vojáků velkého Ruska a Ukrajina denně získává větší a větší podporu celého světa. Prezident Zelenskyj se stal hrdinou a sklízí obdiv lidí po celém světě, včetně mého. Na Twitteru jsem se dočetl i o tom, že spoustu lidí i přitahuje nejen fyzicky, ale i jeho odvaha a statečnost. Již třikrát mu šlo o život a i jako prezident se nebojí vyměnit oblek za uniformu a vyrazit do boje. Popravdě představa našeho prezidenta Zemana, jak na kolečkovém křesle jezdí po bitevním poli a braní svou zem s berlemi ve svých dlaních mi přijde hodně komická.

Obdivuji Zelenskyho odvahu i navzdory všemu nebezpečí, kterému musí čelit jak od prostých vojáků, od výbuchů, tak i od atentátníků. Během několika málo dnů dokázal něco, co se nikomu nedařilo mnoho let – skoro všechny sjednotit. Jeho výrok, že když padne Ukrajina, padne celá Evropa považuji za správný a logický. Putinovi ambice jsou až příliš velké. Kdyby Ukrajinu dobyl, silně pochybuji, že by se zastavil – ta chuť úspěchu by byla velká a nepochybně by chtěl víc, což by, dle mého názoru, mělo za následek třetí světovou válku (ať si říká kdo co chce). Nicméně ve světle nedávných událostí se začínám silnější přiklánět k názoru, že třetí světová nám klepe na dveře. Nemyslel jsem si, že zažiji psaní historie na vlastní kůži, a myslím, že nikdo z mé generace.

Rusku se nedá věřit

I když jsem válku nezažil jako rodiče nebo prarodiče, dokáži si představit horor, kterému každý den stateční vojáci denně čelí. Kolik lidí umírá v nesmyslné bitvě, nebo kolik nevinných životů se musí zaplatit za to, aby Putinovi došlo, že tohle je předem prohraný boj… Útokem na jadernou elektrárnu, nebo na civilisty navzdory slibu, že se nebude útočit dokázal jediné – že nectí dohody a nedá se mu věřit.

Peklo zažívají hlavně civilisté

Rusko bylo izolováno a následky této izolace nejvíce pociťuji nevinní civilisté: každým dnem jim padá měna a cena za jídlo a každodenní potřeby se víc a víc zvětšuje. Lidé nemohou využívat sociální sítě, ani provádět mezinárodní platby, či si dokonce zahrát hry nebo poslouchat hudbu a morálka opadá. V zemi panuje obrovská cenzura a každý rus si myslí si musí myslet, že Ukrajina je hrozba a je třeba ji eliminovat. Velitelé vymývají mozky bažantům a snaží se je obalamutit, že konají co je z jejich perspektivy „morálně správné“. Naštěstí existují lidé, kteří si myslí opak, bohužel ti jsou však chytáni a házeni do klecí, kde za svůj názor schytají roky za mřížemi. Cenzura je už tak velká, že Rusko se chce odpojit do internetu, a vést webové stránky pouze na jejich doméně. Veškeré služby, pluginy a funkce třetích stran musí být smazány a vše musí být čistě ruské a veškerý webový obsah musí spadat do ruského pohledu na tuto válku, jinak dojde k odnětí svobody na patnáct let.

Bylo obrovské štěstí, že Marina Ovsjanniková získala mírný trest za to, že vtrhla do živého vysílání s transparentem, na kterém stalo: „Zastavte válku! Nevěřte propagandě! Tady vám lžou!“, a to jen díky obrovské podpoře, kterou tímto činem sklidila mnoha jedinci nejen v Rusku, ale i po celém světě. Ačkoliv je pravda, že je nyní veřejným nepřítelem číslo jedna, a že se může nejen jí samotné, ale i její rodině stát „nečekaná“ nehoda, Marina se stala symbolem odporu ruské propagandy.

Na Ukrajině ti, co mají štěstí, berou do zaječí do okolních zemí s nadějí, že jim bude lépe a ti, co štěstí nemají i nadále zůstávají schování v krytech a trpí hlady, žízní a nedostatkem tepla a víry v lepší zítřky. Muži mezitím pokládají životy na bitevních polích a padlí natrvalo opouštějí své rodiny a přátelé. Když každý den sleduji zprávy o tom, jak se život v Rusku mění na čiré zlo, je mi opravdu smutno, že zde lidé musí žít pod tak velkou cenzurou a diktaturou.

Vlastně nelze věřit ničemu…

Ještě víc smutnější je, že sociálními sítěmi se rojí lidé, kteří si myslí, že tato válka je snaha vyvolat zmatek a domnívají se, že se jedná o hrané divadlo za účelem vytvoření strachu. Ano, skutečně takoví lidé existují. Pod příspěvky na zpravodajských webech (nejzářnějším příkladem je web Novinky.cz) jsou komentáře v této oblasti v nemalém množství. Sám jsem jich už několik přečetl. Popadám se za hlavu a ptám se, zda-li je toto opravdu možné, nebo jestli je to jen škaredý sen. Červem v této míse prohnilého ovoce je, že se najdou i tací, kteří kolaborují s ruskou propagandou a uznávají Putina – muže, který se přes noc stal nejnenáviděnějším člověkem na planetě uznávají i někteří Češi, kteří se nechali zmanipulovat falešnými informacemi, nebo jsou jednoduše zlí. Obecně respektuji jakýkoliv názor, ale tohle je na mě už moc. Copak nemají žádnou morálku?

Nejde pouze o komentáře lidí, co očividně nepoužívají mozek. Podívejme se i na samotné příspěvky. Většina z nich jsou psané na základě falešných nebo nepřesných informací a díky tomu lidé propadají větší panice. Důvod je prostý – šíření strachu a získání co největší sumy peněz. Čím dramatičtější titulek článku – tím větší provize. Bohužel je těžké odlišit jaká zpráva je pravdivá a jaká je zcela zcestná. Nejlepším řešením je v tomto případě hledat informace z oficiálních a ověřených pramenů, například účet na Twitteru @nexta_tv.

I solidarita má svou cenu

Jsem neskutečně rád, že my, jakožto Češi, jsme prokázali Ukrajincům nesmírnou dávku solidarity a pomoci. Ukrajinští přátelé tu s námi žijí a pracují tvrdě. Neměli bychom se k nim otáčet zády, či zůstat neutrální jako Čína. Sám jsem přispěl do fondu pomoci a pokud bych měl možnost, byl bych ochotný poskytnout i přístřeší vyvolenému člověku.

Ale napadá mě, jestli to není příliš. Inflace roste, cena za elektřinu, plyn a jídlo také a lidé poskytují nemalé finanční obnosy uprchlíkům. Stát je zadlužen natolik, že i naši vnuci a vnoučata to budou splácet a historikové si budou klepat na hlavu, až zjistí, že jistá ministryně financí si dělala selfíčka na sociální sítě za dva miliony korun, když existuje mnoho jiných oblastí, kde by se tyto peníze využily lépe. Vím, že tato úvaha může znít necitelně, ale snažím se na celou tuto situaci pohlížet objektivně. Ano, souhlasím s tím, že bychom měli a musíme poskytnout pomoci lidem, kteří přišli o své domovy a kteří díky bojům přišli o rodiny, ale měli bychom také dát pozor na to, abychom neskončili na ulici vzhledem ke stále větší inflaci a zvyšování cen nájmů. Nemůžeme pomoci všem a zejména na svůj úkor!

2 thoughts on “Válka na Ukrajině ovlivňuje osudy všech

 1. Nejlepší by prostě bylo, kdyby se ta válka prostě ukončila. Pak by bylo třeba zbavit Putina funkce prezidenta. A ideálně i ostatní politiky v jeho vládě, kteří s ním souhlasí.
  Nadále je třeba učinit kroky, aby Rusko nebylo izolováno. Protože tam, kde je izolace, zároveň mohou bobtnat a bujet pokoutní úmysly. Proto už nikdy nesmíme dopustit, aby Rusko nebo jakýkoliv jiný stát byl izolovaný nebo odstrčený. Nikdy.
  Vlastně za to, co se stalo dávám tak trochu vinu i západu. (Tím však nechci říct, že by to nějak zmenšovalo vinu Ruska. Protože to, co udělalo se jeví, jako nepochopitelná kravina.) Ten kdyby dokázal Rusko alespoň trochu respektovat, nemuselo by se to stát. Ale už před lety bylo pozdě něco napravovat.
  A pak je tu ta nešťastná Ukrajina, kde už 8 let zuří občanská válka. Ukrajina ve které se celou tu dobu rvaly protiruské a proruské extremistické skupiny. Z takového sousedního státu člověku musí rupnout nervy, i kdyby se mu nechtělo.
  Každopádně si přejme, aby v těch místech opět zavládl mír. Opravdový mír a ne ta fraška, co tam byla celé minulé desetiletí.

  1. Děkuji za komentář. To se lehce řekne, nicméně nic nejde vyřešit tak snadno… Vše je o domluvě a spolupráci, ale když jsou všude lži, konspirace a pomluvy, půjde to těžko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.