Můžou se stát z chytrých asistentů padouši?

Byla to dlouhá doba, co jsem naposledy viděl film Já, Robot. Film je to velice akční a líbí se mi snad jen proto, že je v něm poukázána potencionální budoucnost lidstva. I když je robotika v současné době na poněkud primitivní úrovni v porovnání s tímto filmem, věřím, že jednoho dne bude mít každý člověk ve své domácnosti robota, který mu bude se vším pomáhat. Ano, nezapomeňme na onu legendární Sofii – umělou inteligenci dnešní doby, která sklízí miliony uznání, ale i kritiky. V jistém smyslu slova má menší, ne tak pokročilou umělou inteligenci dnes už každý – v chytrých telefonech, chytré přístroje a rovněž i osobní počítače. V každých těchto zařízeních je inteligence, i když ne vnímající, která plní naše pokyny. Záporem je, že všechna tato zařízení musí být připojená k internetu, jinak vám nerozumí. Co když tyto přístroje potřebují připojení k internetu nejen kvůli dorozumívání se, ale i sdílení dat o majiteli přístroje? Někde na světě musí mít například taková Cortana, Siri nebo Google Asistent obrovský počítač – obrovský mozek, do kterého se všechny historie požadavků od uživatele, včetně jeho osobních informací nahrávají a následně se pak zpracovávají? Pro tento účel si dovolím vypůjčit vzor umělé inteligence ze zmíněného filmu – VIKI.

To, co nyní prohlásím může znít jako ze sci-fi filmu, ale co když tato obrovská umělá inteligence, jenž zpracovává všechny výstupy z chytrých zařízení po celém světě se rozvíjí právě díky našim datům? Samozřejmě je zde háček s prohlášením zasílání dat, které uživatel stejně odsouhlasí a odklikne jej bez toho, aby si jej vůbec přečetl, ale přiznejme si, kolik lidí si toto prohlášení opravdu přečetlo celé? Rozhodně se mi nelíbí představa, že nevědomky sypu své osobní informace a vše, co si na internetu vyhledávám do obřího digitálního mozku, které se vyvíjí směsicí s ostatními uživateli užívající stejnou službu.

K novým technologiím jsem vždy otevřený. Respektuji inovace a snažím se přizpůsobit novým vymoženostem doby, i když ne zcela se mi zamlouvá, jakým směrem se technologie vyvíjí, nicméně pokud jde o umělé inteligence, tak k nim jsem velice skeptický. Ne nadarmo všechny sci-fi filmy a seriály v nichž jsou umělé inteligence poukazují na to, jak se občas jejich evoluce může vyvinout špatným směrem. Zejména v případě, že ji učí lidé posedlí mocí a bohatstvím.

Jak jsem se zmínil, umělé inteligence dnešní doby jsou stále primitivní, leč dormantní k vlastnímu vědomí. Pokud mi ale jednoho dne začne odmlouvat telefon, počítač nebo dokonce i vysavač, případně se spojí a uzavřou mě v domácnosti, budu vědět, že mé obavy dneška o možné budoucnosti se právě naplnily.

2 thoughts on “Můžou se stát z chytrých asistentů padouši?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.