Proč jsem přešel na Linux?

Kdesi v dávné minulosti, ve které influencer nebyl každý jsem experimentoval s tučňáčím operačním systémem Linux. K tomuto experimentování mě donutil můj tehdy starý notebook, který Windows 7 doslova odmítal a já jsem byl nucen hledat alternativu. O existenci Linuxu jsem již věděl, a rovněž jsem věděl, že je zdarma. Do doby, než mi onen laptop umřel úplně jsem si na nejpopulárnější distribuci Ubuntu zvykl a ba co víc, cítil jsem se nadřazeně nad všechny běžné uživatele Windows a mé vrstevníky, kteří znali pouze Windows nebo Apple. Byly to krásné měsíce…

Jak jsem již zmínil v předchozím příspěvku, vzhledem k tomu, že Microsoft čím dál tím víc tlačí na uživatele, nutí je používat jejich aplikace a platit za služby, které ve finále stejně moc nevyužijí, rozhodl jsem se, že se s Windows rozloučím a přejdu zpět na Ubuntu. Byl jsem unavený vzdorovat všem násilným pokusům mě oškubovat o poslední korunu a nebavilo mě kontrolovat, jaká data jsou tomuto technickému gigantovi posílána. Dával jsem si dobrý pozor na to, jaké informace o mně Microsoft sbírá, protože mám rád své soukromí, ale necvičenému oku, které se v nastavení sběru dat moc nevyzná je toto cizí a nevědomky posílá o sobě, svém počítači a de facto o všem co na počítači dělá informace Microsoftu a ti to analyzují a využívají.

Za dobu, kdy jsem Ubuntu nepoužíval se na něm mnohé změnilo. Po relativně rychlé instalaci, ke které jsem ani nemusel mít připojení k internetu oproti Windows 11, jenž k instalaci připojení přímo požadují, jsem se musel znovu seznámit s uživatelským prostředím a oprášit některé vědomosti o základních příkazech v terminálu (příkazovém řádku). Bylo zde mnoho, co jsem musel poštělovat, nebo v nastavení upravit, ale i tak jsem se cítil daleko svobodnější, protože jsem věděl, že o mně nikdo nesbírá žádná data, a že si mohu počítač nastavit jak jen chci, a nejsem limitován rozhraním, které mají všichni a nelze za žádných okolností nějak změnit, či poupravit. Ačkoliv je zde mnoho Linuxových distribucí, Ubuntu je má srdcovka – konec konců je nejpopulárnější distribucí, a neustále se zlepšuje a adaptuje na nový hardware. Důvodů, proč se mi líbí je hned několik.

Nemusím se strachovat o bezpečnost

Myslím si, že není nutné nijak zvlášť rozvádět fakt, že Windows nejsou zrovna bezpečné. Hackeři tvoří viry primárně pro tento operační systém a díky slabému zabezpečení není obtížné jakoukoliv obranu prorazit – a to uživatel může mít sebevíc silnější antivirus a firewall! I když se může zdát, že díky tomu, že je zdrojový kód Linuxu volně k dispozici, může do něj být velice snadno implementován škodlivý kód a způsobit tak újmu uživatelům. Opak je však pravdou. Kód Linuxu je neustále pod dozorem a lidé po celém světě na něm pracují, takže je takřka nemožné, aby si uživatelé stáhli operační systém, který jim uškodí. Ano, jsou zde také aktualizace a záplaty, ale ty jednak nesežerou všechno místo na disku a jednak jsou převážně systémové pro lepší podporu a kooperaci s hardwarem.

Jak jsem již zmínil, tak na Ubuntu si hlavu s viry dělat nemusím, a i když mi zde nebrání nic v tom, abych si nainstaloval antivir přímo Linux, rozhodl jsem se, že si nebudu nijak zatěžovat počítač zbytečnou aplikací, když vím, že viry mě neohrozí, neboť celý operační systém je jeden velký antivirus.

Programy zdarma

Okna mají Microsoft Store, jablíčka mají Apple Store a Linux mají také svůj repozitář aplikací. Rozdíl je, že v případě Linuxu je vše zdarma. Uživatelé nemusí platit za nainstalování aplikací, ba co víc nemusí platit měsíčně poplatky za využívaní některých služeb. V Linuxovém světě je vše zdarma a na tomto pravidle stojí skoro všechny distribuce. V repozitáři aplikací lze najít od všeho něco. I když je pravda, že zde nenainstalujete například Photoshop nebo Office, vše má své „odlehčené“ náhrady: v případě Photoshopu je zde Gimp a pokud jde o Office, zde existuje alternativa LibreOffice, který je již výchoze předinstalován. A cokoliv, co není k dispozici v tomto repozitáři lze nainstalován přes Terminál, což je jakýsi příkazový řádek. Příkazy je možné najít na internetu a spolu s nimi i postupy, jak nainstalovat jednotlivé programy. V tomto ohledu vidím obrovskou výhodu v tom, že v tomto repozitáři je všech software ověřený, a tudíž nemusím složitě hledat na internetu jednotlivé programy a riskovat zamoření svého počítače malwarem.

Konec podřizování se

Na začátku tohoto textu jsem se zmínil o tom, že Microsoft nabádá své uživatele, aby používali jejich aplikace a hledá jakékoliv metody, aby jim zabránili používat software třetích stran. Ukázkovým příkladem je v tomto případě internetový prohlížeč Edge. Ačkoliv chápu, že integrace prohlížeče přímo se systémem má své výhody, mně osobně se mi Edge ze stránky uživatelského prostředí nikdy moc nelíbil, a proto raději dávám přednost Firefoxu nebo Chrome. I když mám nastavený výchozí prohlížeč na Lišku, kdykoliv mě Cortana v něčem nerozumí, pokouší se hledat odpověď na mou otázku přes Edge. Nainstalové aplikace Twitteru nebo Instagramu fungují přes tento prohlížeč, byť se tváří jako samostatné aplikace, což přidává další důvod do mého seznamu, proč Edge nemám rád.

Aby bylo možné používat Windows naplno, a především stahovat a instalovat aplikace z Microsoft Store, je proto nutné mít vytvořený účet na Microsoftu. Existence tohoto účtu odemyká další funkce a rovněž i poskytuje další emailovou adresu (už jich mám tolik, že nevím, kolik jich vlastně mám). Na Ubuntu si sice mohu také vytvořit účet, pakliže chci, ale to mi neodemyká žádné funkce, které by byly do té doby blokovány. Bez účtu nejsem nijak omezován a z repozitáře softwaru mohu libovolně stahovat i bez emailu. Nicméně kdykoliv si chci nainstalovat nový program, musím tuto instalaci potvrdit heslem, ale na tom nevidím nic špatného, neboť se jedná o prvek zabezpečení.

Svoboda v nastavování systému

To, co nejvíce na Linuxu oceňuji je, že si mohu vytvořit uživatelské prostředí jaké chci, aniž bych byl omezen základním rozhraním. Vzhled ve Windows je jednolitý a lze provádět pouze nepatrné úpravy jako jsou automatické schování hlavního panelu, umístění panelu dospod, vlevo, vpravo či nahoru apod. Díky nástrojům, které se nainstalují přímo do systému, a ne jako dodatečný software a několika málo příkazům si mohu hlavní panel vyladit například tak, aby vypadal jako ten z MacOS, de facto si mohu celé uživatelské prostředí nastavit tak, aby simulovalo vzhled MacOS nebo Windows. Mohu si zde nastavit i své zvuky, systémové fonty, kurzor myši, velikost hlavního panelu, pohrát si s jednotlivými animacemi a spoustu dalšího. Mohu si vytvořit uživatelské prostředí na míru mých představ. Stačí pouze hledat, experimentovat a mít představivost.

https://i.ytimg.com/vi/6XHg-6pSmio/maxresdefault.jpg
I takto může vypadat prostředí Ubuntu

Svoboda za cenu gamingu

Linux není primárně stavět pro gaming, byť existuje nespočet her, které jdou zde hrát. Většina z nich je právě v repozitáři, o kterém byla řeč, ale i třeba na populární platformě Steam lze dohledat a nainstalovat mnoho her, které jsou kromě Windows a MacOS psané i pro Linux. Bohužel hry, které já obvykle hraji nejsou určené pro Linux, a proto se spoléhám na svůj herní počítač. Na svém notebooku nepotřebuji žádné hry, zejména z důvodu, že má malou kapacitu disku. Nicméně je nutné poznamenat, že Linux velice dobře podporuje aplikace určené pro Android, včetně her, neboť Android je postaven na stejném kódu, a proto je velice jednoduché spárovat telefon s Androidem přímo s počítačem.

Neříkám, že Linux nemá své nevýhody. Tak jako každý operační systém, i zde se najde několik much. Rozhodl jsem se ke změně operačního systému zejména kvůli důvodům, co jsem v tomto příspěvku zmínil a zatím mi Windows nijak nechybí.

Psaní příspěvku pro tento blog

Pokud i vy máte zájem k přeběhnutí k Linuxu, můžete si vybrat z celé škály distribucí, které vám budou vyhovovat. Ubuntu je nejpoužívanější a nejznámější distribucí Linuxu. Instalační ISO soubor si můžete stáhnout pod TÍMTO odkazem a s pomocí aplikace Rufus si vytvořit instalační disk.

4 thoughts on “Proč jsem přešel na Linux?

  1. Ubuntu je má oblíbená distribuce již spoustu let. Díky jádru debianu ze kterého Ubuntu vychází jde o velmi robustní a stabilní systém který na mohém HW běží stabilně v kuse i několik let. Jako alternativu k osobnímu pc bych ho však doporučoval spíše nadšencum. Ono ze startu vše vypadá dobře jenže v pruběhu prace uživatel začne nacházet „překážky“ které by u Windows neřešil. Ale i tak je to přeci jen zajímavá alternativa pro uživatele kteří nechtějí využívat systém Microsoftu jen se hold musejí smířit s tím že práce nebude jednoduchá a mnohdy řešení specifických problému zabere spousty času.

    1. Je smutné, že někteří učitele dokáží svým studentům něco znechutit. V mém případě to byl tělocvik, takže tomu naprosto rozumím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.