Jak se časem mění má perspektiva

Jak se tak dívám na své staré tzv. „články“, jejichž obsahem byly mé názory a uhly pohledů na různá témata, jsem rád, že se těchto děl z dob minulých zachoval jen zlomek. Kdyby si tehdejší moje já myslelo, že ho budoucí verze sebe sama bude pokládat za idiota a nejradši by ho komplo do ne zrovna příjemných míst, zřejmě by se do online zveřejňování těchto textů ani nepouštěl.

Je to vtipné. Dříve jsem si myslel, že svět je krásné místo, na kterém existuje spravedlnost. Byl jsem tak naivní… Myslel jsem si, že lidé jsou hodní a mé názory na některá témata, například na to, jaký by byl svět bez elektřiny, kdyby nastal celosvětový výpadek byl dost krátkozraký, sobecký a nelogický.

Na jednu věc jsem však i tak pyšný a jsem rád, že mé minulé já bylo natolik prozíravé, aby to nedělalo – nikdy jsem nepsal na internet deníky tak jako to dělaly mé hloupoučké náctileté kolegyně – blogerky. Pár blogerů z mužského pokolení se také našlo…

Od doby, co jsem viděl pravidla bezpečnosti na internetu, co vydal Seznam (mnoho let staré video, které je slabším ekvivalentem známého dokumentárního filmu V síti) si dávám dobrý pozor, co na internet nahrávám. Nikdy nemůžu vědět, jaké materiály budou někdy použity proti mně, a které věci nakonec skončí v hlubinách darkwebu. Ano, možná to zní tak, že trpím paranoiou, ale mé zkušenosti nasvědčují tomu, abych své instinkty poslouchal.

Jsem si poměrně jistý, že až si za pár přečtu tento příspěvek, budu si klepat na čelo stejnětak jako si klepu dnes na zrůdnosti, které mé mladší naivní já dokázalo vyplodit, a zveřejňovat na internetu bez jakékoliv představy o možných důsledcích.

2 thoughts on “Jak se časem mění má perspektiva

  1. Dlouho jsem si myslela, že moje nejlepší blogovací období bylo tehdy v začátcích na Blog.cz – naštěstí existuje Webarchive a když jsem se brouzdala přes deset let starou historií, zjistila jsem, že je nostalgie těžká potvora 😀

    1. Možná tomu nebudeš věřit, ale o webarchivu jsem se dozvěděl díky tobě. Právě tak jsem našel své staré výplody. Na druhou stranu byla to příjemná nostalgie dob, kdy blogování nebylo jen o marketingu a psaní reklamních textů, ale kdy jsme byli součástí komunity pisálků, kteří do psaní příspěvků dávali srdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.