Tohle není má cesta!

Postavu Wesleyho Crushera ze Star Treku – Nové generace jsem nikdy moc nemusel. Ne že bych ji vyloženě nesnášel jako většina lidí, kteří se označují za trekkies, jen mi nikdy nepřišel moc zajímavý. Ale když jsem nedávno shlédl epizodu „Konec cesty“, ve které se Wesley vzdal kariéry Hvězdné flotily, aby následoval svou cestu, která byla opravdu jeho, a která byla pro něj předurčena, vše mi došlo. Od smrti svého otce se snažil jít v jeho šlépějích; snažil se stát příkladným důstojníkem flotily a všichni mu pomáhali: kapitán Picard, jeho matka Beverly, Dat, Georgi,… Celá jeho tzv. „rodina“ z můstku mu pomáhala v jeho cestě za kariérou. Ale pomáhali mu v cestě, která nebyla jeho. Celou dobu se snažil být někým, koho z něj chtěli mít ostatní. Po setkání s Cestovatelem se vše změnilo. Ukázal mu pravou cestu. Ukázal mu své pravé já. Nebyla to Hvězdná flotila, ale něco víc…

Wil Wheaton, který hrál postavu Wesleyho beru jako svou inspiraci. Nejsem herec, ani spisovatel (prozatím). Nevedu tolik projektů, ale považuji se za geeka. Obdivuji ho a po přečtení tuctu příspěvků na jeho blogu bych řekl, že se s ním i ztotožňuji. I já jsem měl problémy. I já jsem byl hrdý na jisté lidi, kteří mě později zklamali (v jeho případě je to příběh o tom, jak ho zklamal představitel legendárního kapitána KirkaThe William Fucking Shatner story).

Po zhlédnutí této epizody jsem přišel na jednu věc. Mohu mít jistotu, že jsem předurčen k tomu, abych byl ajťákem po zbytek svého života? Je pravda, že má matka ze mě chtěla mít zprvu zpěváka, ale jelikož je praktická a vzhledem k mé mutaci z tohoto snu časem slevila. Přistoupila k praktičtějšímu nápadu. Poblíž mého bydliště byla škola, kde se vyučoval IT obor. I když jsem chtěl jít na umělečtější školu, kde byl uplatil a rozvíjel svou kreativitu, stejně jsem musel jít na IT. Byly chvilky, kdy se mi tam líbilo, ale neřekl bych, že mě to tam bavilo. A teď jsem tady. Dělám IT specialistu, nebaví mě to a ke všemu dostávám za uši od lidí kvůli postupům, jenž nejsou z mé hlavy a problémům na uživatelských stanicích, co způsobují korporátní aktualizace. Jelikož nespadám přímo pod společnost, musím držet pusu a nechat se sebou vytírat bez toho, abych se mohl bránit. Když jen řeknu jedno křivé slovo, nedostanu za uši, ale dostanu přímo do čumáku (obrazně řečeno).

Nebaví mě se řídit cizími radami. Unavuje mě poslouchat řeči co a jak mám dělat. Štve mě se pravidelně učit novým technologiím, které fungují pouze v plánech a při předvádění v Powerpointových prezentacích na poradách těch nejvyšších šéfů, ale v reálu nefungují vůbec. Rmoutí mě se učit metodám a postupům, které moji zákazníci stejně neocení, nebo je budou ignorovat. Otravuje mě mít den co den stále silnější deprese, že svou práci neodvádím řádně a na maximum, jak se ode mě očekává. Nechci nikoho zklamat a jsem svému šéfovi vděčný, že mi dal dokonce dvě šance ukázat co ve mně je, ale už je toho moc! Mám své meze.

GIF

Co si skutečně myslím o svých zákaznicích (žena vlevo) vs. jak se ve skutečnosti chovám (žena vpravo)

…Nebaví mě pomáhat lidem a ještě si za to nechat nadávat.

Nikdy jsem netoužil celým svým srdcem po tom, abych byl IT specialista – chtěli to ze mě mít jiní – podobně jako u Wesleyho. Já jsem chtěl rozvíjet svou kreativitu. Chtěl jsem být herec, kameraman, režisér, nebo fotograf. Ještě lépe studovat žurnalistiku. Vím, že by se nejednalo o procházku růžovým sadem a vím, že by mě čekaly bezesné noci plné učiva. Vím, že ještě není pozdě – mám čas. Mám čas kráčet svou cestou. Proč mám plýtvat své schopnosti na lidi, kteří to stejně neocení? Proč musím setrvávat na nepravé cestě? Potřebuji podnět k tomu, abych dokázal uhnout z této cesty. Potřebuji něco, co mě popostrčí. Ptám se sám sebe – najdu to?


Mohlo by vás zajímat

3 thoughts on “Tohle není má cesta!

  1. Taky dělám práci, kterou nenávidím. A říkám si, že až mě vyhodí, budu konečně žít šťastně. Já nato čekám už pomalu sedm let, a pořád jsou se mnou asi spokojený nebo co. Nechtějí mě vyhnat a já sama odejít nedokážu, protože by to vyžadovalo nekomfortní sociální interakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.