„Nejsem programátor, jsem cuchta!“

Je mi docela líto, když vidím své známé, bývalé kamarády a spolužáky, že se vydali rozdílnou cestou, než po jaké se rozhodli jít v otázce vzdělání. Jeden nejmenovaný kamarád má stejné vzdělání jako já a i přesto se rozhodl pracovat manuálně ve fabrice. Bohužel, jak jsem zjistil, pobírá daleko lepší mzdu, než jakou beru já. Skutečně se dnes více cení těžká dřina bez velkého stresu, než kancelářské práce zahrnující administrativu, několik porad během dne a vyžadující ohromnou odolnost vůči napětí?

O zcestném pohledu na ajťáky

Kolem IT odborníků obecně panuje několik stigmat. Jedním z nich je, že pobírají nejvyšší plat ze všech možných zaměstnání. Z osobní zkušenosti říkám, že to není zcela pravda. IT obor se dělí na několik odvětví: například na programátory, správce sítí, webdesignery, IT support apod. Mohu prohlásit, že programátoři jsou na tom nejlépe. Právě díky nim panuje toto stigma. Lidé, kteří nemají takový přehled o IT odboru si pod pojmem „ajťák“ vybaví programátora, který dnem i nocí vytváří programy, webové stránky, a který se doslova topí v penězích a možná má i nějaký ten dům na Bahamách.

Pohoda/nepohoda v IT support oblasti

Můj popis práce lze snadno popsat tak, že jsem já ten člověk, kterému lidé volají/píší, když mají technický problém s počítačem, když si zapomenou heslo, nebo když nemohou přijímat emaily, neboť mají plnou schránku. Já jsem ten, kdo musí ochotně radit, navrhovat řešení a případně přes vzdálenou správu problém rychle a efektivně vyřešit. Jak to ale v korporátu chodí, tak bez ticketu nemohu udělat ani ránu. Jedná-li se o kritický incident, jsem to já, kdo dostává virtuální flákanec za to, že zdržuji, a že se vůbec nesnažím problém vyřešit okamžitě. Nepobírám velký plat – to se musím přiznat. Právě naopak – jen tak tak mám akorát peníze na celý měsíc.

Studium nadevše

To jsem trochu odbočil. Jak jsem již naznačil, jsem vystudovaný ajťák. Po maturitě jsem se rozhodl jít pracovat a našel jsem práci v blízké fabrice řízené korporátními postupy a pravidly. Být ajťákem však nebyla má volba – ke studiu jsem byl donucen jen proto, že ještě na základní škole jsem vykazoval jisté známky potencionální shody s tímto oborem. Mé skutečné přání bylo jít studovat nějakou uměleckou školu – filmování, fotografování nebo psaní. Neměl jsem ani příležitost se řádně rozhodnout. Vzhledem k tomu, že jistý člen rodiny usoudil, že bych musel dojíždět, a že by to bylo příliš komplikované (a dost možná bych byl i na intru), podala se přihláška na školu, která byla shodou okolností ve stejném městě a teprve nedávno zde začali vyučovat obor IT. Rovněž člen rodiny byl posedlý představou, že budu vydělat spoustu peněz, a že se o ně budu dělit. Až na pár předmětů mě studium na této škole nebavilo, ale nechtěla jsem začínat někde jinde od začátku. Kdybych odešel, přišel bych i o kamarády. Druhou možností bylo studium na elektrikáře – z tohoto oboru bych se snažil ze všech svých sil utéct po dobrém i po zlém.

Představa jít pokračovat ve studiu a zkusit vysokou školu dle mého výběru mě neskutečně láká, zejména v poslední době. Teď, když jsem okusil pravý dospělácký život rozhodně nepopírám, že bych se do školy nevrátil. Tentokrát bych měl možnost svého výběru. A dokud mám tu možnost, rád bych se své šance v blízké budoucnosti chopil. Na druhou stranu zde visí ve vzduchu několik otázek, na které nemohu najít zcela jednoznačnou odpověď – kde na tu školu vezmu peníze? Jsem si vědom, že existují v tomto ohledu jisté možnosti, které jsem zatím neprobádal, ale pokud peníze získám, co budu dělat se svým novým domovem? Kdybych se přestěhoval, co udělat se svým majetkem? Znamenalo by to konec života v mém rodném městě? Chci se odstěhovat z tohoto města a vidina dokončené školy a nalezení práce, která mě bude bavit, ve které si mě budou cenit a na které mi bude záležet mě neskutečně přitahuje.

Zatím je to všechno ve hvězdách. Musím si promyslet možné důsledky svých činů, a na základě toho se rozhodnout. Šlápnu-li vedle, ošklivě za to zaplatím a této zkušenosti bych se velice rád vyhnul.


Mohlo by vás zajímat

Mrknětě se na články Káji a Dominiky, co o tomto tématu píší.

6 thoughts on “„Nejsem programátor, jsem cuchta!“

  1. Ehm, nebudu kecat, mám doma ajťáka a stejně ty rozdíly mezi jednotlivými obory v rámci IT nepobírám a „házím“ do jednoho pytle 😀 A ano, vím že je to špatně. Ale nás editory/korektory takhle do jednoho pytle házej taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.