Fake depresáři

Každodenním brouzdáním po sociálních sítích (zejména Instagramu a TikToku) jsem narazil na tzv. „influencery“, kteří neváhají využít každé příležitosti. Vůbec jim není divné, že svému publiku podstrkávají falešná videa s obsahem, za který by se měli při nejmenším stydět. Ve svých videích předstírají, že procházejí vážnými dušeními nemocemi a přitom nemají ani zdání jaké to je, když jsou skutečnými zajatci těchto nemocí. Jejich chování je neakceptovatelné a neomluvné. Vše, oč se snaží je publikum a peníze.

Jak poznat takého influencera?

Na sítích sdílí takřka neautenstické příspěvky. Snaží se ze sebe za jakoukoliv cenu udělat oběť a prostřednictvím svým fotek a videí nabádá publikum, aby s ním cítilo. Člověk trpící opravdovou depresí ze sebe nechce dělat chudáka, ani se neprosí o pozornost. Pravděpodobně ani nemá sílu či motivaci každou hodinu denně nahrávat na Instagram příspěvky o tom, jak mizerný je jeho život.

Hlavní zbraní tohoto „fake depresáře“ je bezpochyby skvělý herecký výkon. Pravidelně publikuje příspěvky, v nichž předstírá brání prašků (mnohdy určených k něčemu jinému než deprese), pití alkoholu a kouření cigaret v rekordním množství. Aby příspěvky byly ještě více věrohodné, jednou za čas nahraje fotku, jak si ubližuje. Například takové řezání do ruky. Následnou krev může perfektně napodobit kečupem, nebo nálevem červené řepy. Samozřejmě nechybí ani pod tyto příspěvky napsat hluboké popisky, nebo drsná vyprávění, co se stalo. Mnohdy se jedná o upravenou realitu a autor často zveličuje.

Influenceři, táhněte do p***!

Jakožto člověk, který má nyní ze života peklo a prochází silnými depresemi, bych rád těmto „influencerům“ prostřednictvím tohoto příspěvku něco vzkázal. Chtěl bych jim předat vzkaz, aby se nad sebou zamysleli a dvakrát zvážili své konání. Když někdo na internetu předstírá deprese jen, aby získal publikum, poplácání po ramenou a tajně za to bral peníze, by se měl nad sebou stydět. Nejenže zostuzuje lidi, kteří si prochází vážnými depresemi, úzkostmi a dalšími psychickými nemocemi, ale zároveň poškozuje svůj samozvanný titul influencera.

Vy nemáte ani zdání jaké to je, když nevidíte smysl v absolutně ničem. Jediné co chcete je klid, nebo při nejhorším nicotu. Nedokážete si představit mít sílu sotva na vstání z postele, natožpak na interakce s lidmi, potravu, hygienu nebo domácí práce. Ti, kteří jsou na tom opravdu špatně zvažují i ukončení života. Copak se neostýcháte tohoto hraní? Každý den umře velké množství lidí kvůli depresi – a to jen, že už neměli sílu každý den bojovat s tímto světem. Svým nedůstojným počínáním se vysmíváte právě těmto jedincům, kteří už bohužel tu nejsou s námi. Vůbec si nedokážete představit každodenní tvrdý boj s depresemi. To, že jste jednou či dvakrát na pár chvil neviděli smysl života z vás nedělá experty na tuto nemoc!

Vyzývám vás, abyste se zamysleli nad svým počínáním. Chvíle, kdy toužíte po ukončení existence, vám nepřeji. Váš život není tak smolný, jak si myslíte. Jsou i tací, kteří nemají práci, peníze, přátele, jsou opuštěni a nemají nikoho, komu by mohli zcela důvěřovat. Postrádají byť jen jednoho kamaráda, který by chápal, čím si právě prochází. Naopak mají ve svém okolí jedince, kteří berou deprese na lehkou váhu a dávají rady typu, aby se víc usmívali, rozhodli se být šťastní, nebo aby ji zkrátka ignorovali. Bojí se, jakou další pohromu budoucnost přinese. Jsou už natolik poznámenáni špatnými zkušenostmi s lidmi, že při pouhých procházkách na ulici si dávají dobrý pozor, kdo kolem nich prochází. Nevíte, jaké to je, když intuice nabádá k nedůvěře ke komukoliv – ať už cizímu člověku, nebo známému. Díky tomu nedokážete pochopit onu sklíčenost.

Zamyslete nad sebou. Jak jsem již zmiňoval, vysmíváte se lidem, jež se snaží bojovat se skutečnou nemocí a ze sebe děláte nestoudného idiota!


Na závěr bych vám doporučil zkouknout video mého oblíbeného youtubera, ve kterém se právě těmto „fake depresářům“ věnuje. Marley je ten nejupřímnější youtuber, kterého znám, a s jehož názor se naprosto ztotožňuji.

4 thoughts on “Fake depresáři

  1. Videa od Marleyho znám. A pak ještě sleduju Kovyho, Lukefryho, Natylu a pak ještě nějaké jiné.
    Jinak máš asi pravdu. Člověk s depresí si asi těžko ze své psychické poruchy udělá živnost. Prostě se snaží žít, jak se dá. Nějak fungovat, i když je to často z posledních sil. A když si přecejen založí účet na sociální síti, většinou se věnuje svým zálibám a o depresích se zmiňuje co nejméně.

    1. Nemám nic proti těm, kteří své sítě plní svým contentem a vyjimečně i nefalšovanými zmínkami o depresích. Hlavní myšlenka tohoto textu byla, že lidé, kteří své profily plní jen a pouze obsahem týkající se falešných depresí jednají nemorálně a neeticky.

  2. To je těžké. Kdo depresi neměl, vůbec nechápe, jaké to je. Čert vem hloupá videa na instáči, horší je, že si okolí myslí, jak ti pomůže nějaká jejich rada.

    1. Právě videa s předstíranými nemocemi jsou nejhorší. Ale máš pravdu. Univerzální rady typu „ignoruj depresi“, nebo „buď šťastný“ jsou stejně užitečné jako kdyby někdo řekl člověku, kterého trápí žlučníkové kameny ať je prostě ignoruje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.