Filmy, které na Vánoce nesmí chybět

I když mé nadšení pro Vánoce již není tak velké jako bývalo kdysi – v dobách, kdy jsem byl malý naivní kluk prahnoucí po dárcích a simulovaným snahám po klidu a míru, byť v naší domácnosti nikdy mír ani klid nebyl, stále se snažím rok co rok držet jedné tradice, která mi pomáhá v tom, abych v sobě probudil alespoň malý zájem po atmosféře, kterou všichni chtějí vytvářet pouze jednou do roka. Existuje pět filmů s touto tematikou, jenž si každý rok stále pouštím dokola, až si začínám pamatovat všechny dialogy v těchto snímcích. Samozřejmě mám v zásobě víc filmů, co rád sleduji, ale tato pětice má pro mě zvláštní význam. Nemyslím, že se jedná o filmy, které by nikdo neznal. Právě naopak. O jaké filmy se jedná?

Co by to byly za Vánoce, kdyby chyběl alespoň jeden díl filmu Sám doma? Přiznávám, že některé pasti, které Kevin nastraží jsou dost nebezpečné a velice pravděpodobně i smrtelné, ale vždy mě nejvíce baví, jak malý Alex porazí všechny padouchy, zejména pak Alice. První a třetí díl jsou moje nejoblíbenější.

Nedávno jsem narazil na video, ve kterém Grinch odpovídá na nejčastější dotazy Kdovíků. Jedním z dotazů bylo, jestli se považuje za kočku. Až do této chvíle mě tato myšlenka nikdy nenapadla. Tak či tak, na zelené stvoření, co je doma všude, kde smrad a špína bude se strašně rád dívám a poslední dobou se v Grinchovi docela vidím. Chápu, proč nenáviděl Vánoce a co mu chybělo. Tak hrozně moc mu rozumím… A možná to bude znít zle, ale nejvíce jsem si užíval scénu, ve které zničil vánoční stromek a způsobil chaos na veřejném prostranství. Ten jeho oheň v očích pokaždé žeru.

Nejedná se o klasiku, neboť Ledové království stále považuji za relativně nový film, ale za poslední roky jsem si ve svém filmovém seznamu pro něj udělal místo. Začarovaná ledová cuchta, co zpívá po nocích a město kvůli ní nemůže spát se vzdálí od svého království, ve kterém ale nejdříve způsobí manheim v podobě věčné zimy a její úžasná sestřička, které v dětství vymyly mozek jí následuje. Celá pohádka skončí, jak jinak, než happy endem. Z celé této pohádky mi nejvíce padla do oka postava Olafa.

K českým Vánocům neodmyslitelně patří tento snímek, v němž hraje mladá bohyně Libuše Šafránková a ke konci samozřejmě hraje písnička od legendárního Káji Gotta „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?“. I když je tato pohádka stará, stále je krásná. Je připomínkou dob, kdy byly pořádné zimy a jakou náhodou se dá najít bezvadný princ. Letos na Vánoce má vyjít norská verze Popelky v novodobé podobě. Mít v pohádce polibek dvou mužů je revoluční a z mého pohledu vítanou změnou. Velice se těším, až tento remake zhlédnu.

Uznávám, že tuto komedii jsem neviděl už dlouho, ale rád bych si na ni oživil své vzpomínky. O čem film je? Jediná dcera Luthera a Nory vylétla z hnízda a manželský pár se rozhodl úplně zazdít nadcházející Vánoce a místo toho vyrazit na výletní plavbu. Vše se ale má změnit v okamžiku, když se Blair rozhodne přijet domů i s jejím snoubencem. Luther i Nora mají málo času na to, aby ozdobili a připravili dům na oslavu, na kterou nikdo jen tak nezapomene. V cestě za splněním tohoto cíle jim stojí spousta překážek.

Jak je zřejmé v tomto filmu je nemálo vtipných scén, u kterých se zaručeně zasměji, ale nejen to – také poukazuje na to, jak dobří dokáží být lidé kolem nás v období Vánoc, i když nejsou zrovna přátelští. Letos si tuto komedii určitě pustím.

A jaké filmy v období Vánoc sledujete vy?

Podělte se do komentářů.

8 thoughts on “Filmy, které na Vánoce nesmí chybět

  1. Z tvého seznamu se na Vánoce vždy dívám na Sám doma, a na Tři oříšky 🙂 Vánoce naruby jsem viděla několikrát, je to povedená komedie a podívám se na ni ráda i někdy jindy než na Vánoce 🙂

  2. Pre mňa je klasika tiež Sám doma, Tri oriešky pre Popolušku, Ľadové kráľovstvo a tiež česká klasika Pelíšky. Bez toho si Vianoce neviem predstaviť. A ešte bez Mrázika. 😀

  3. Hihi, tak přesně všechny jsem si pouštěla. Ještě Polární Expres doporučuji. 🙂 A z romantiky mám velice ráda film Vánoční polibek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.